Káros vegyszerek a mindennapi termékekben

Európában és így hazánkban nincs olyan jogi szabályozás, ami teljesen kizárná a veszélyes, káros anyagok jelenlétét mindennapi termékekben. Sok részleges káros anyag korlátozás van, ám általános szabály ami kizárná a veszélyes anyagok használatát nincs. Ezért lehetnek például hormonrendszert károsító anyagok kozmetikumokban, rákkeltő kockázatú növényvédőszer maradékok élelmiszerekben. A REACH az EU vegyi anyag rendelete megengedte a cégeknek, hogy a káros vegyi anyagok is a hétköznapi termékekben maradhassanak, sőt a címkén sem kell feltüntetni azokat. Így még választási lehetőségünk sincs, hogy egészségünkre káros anyagokat nem tartalmazó terméket választhassunk. A Szubejktív Értékek Alapítvány kezelésében lévő blogon, hírek, információk érdekességek a kockázatos anagokról, alternatívákoról

Utolsó kommentek

Friss topikok

Vegyszermaradék-vizsgálatok: Hétszeresen a határérték felett

2009.07.10. 11:52 - REACH kampány

A megengedett egészségügyi határérték körülbelül hétszeresében talált a Levegő Munkacsoport lehetséges rákkeltő, hormonkárosító vegyszermaradékot import paprikában, valamint a határérték közel duplájában lehetséges rákkeltő, szaporodási képességeket károsító vegyszert hazai eperben. A Levegő Munkacsoport a KEOP – 6.1.0/B-2009-0003. számú, „Vegyszerezett világ – kampány a fenntartható vegyianyag-használatért” című pályázat keretében hazai eperben és import paprikában keresett vegyszermaradékokat. Az ország mind a 7 régiójában, 3 áruházláncban, Tesco, Auchan és Plus áruházakban vettünk 17 eper- (szamóca) és 16 paprikamintát. A vizsgálatokat a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karának akkreditált Analitikai Laboratóriumában végeztettük. A szermaradék-vizsgálat 300 különböző vegyszerre terjedt ki.

 

A 16 paprikamintából 10-ben volt kimutatható vegyszermaradék. Egy miskolci Auchan áruházban a Marokkóból származó paprikában a dimethoate nevű rovarirtó szer koncentrációja közel hétszerese volt a megengedettnek. A dimethoate EPA C rákkeltő besorolású, azaz gyanúsítható azzal, hogy emberi rákkeltő anyag, továbbá ismert a szaporodási képességeket károsító hatása is. A dimethoate-ot  és az egyik bomlástermékét is, mint bizonyítottan hormonhatású anyagot tartja számon az EU, így az új jogszabályoknak megfelelően ezt a rovarirtó szert nagy valószínűséggel be fogják tiltani az Európai Unió területén.
A 17 vizsgált hazai epermintából csupán 4 nem tartalmazott vegyszermaradékot, a maradék 13-ban kimutatható volt vegyszermaradék. Öt mintában kétféle különböző, további két mintában háromféle vegyszermaradékot is találtunk. Egy székesfehérvári Tescóban vásárolt termékben a határérték közel kétszeresét érte el a thiophanate-methyl nevű növényvédő szer mennyisége. A thiophanate-methylt is lehetséges emberi rákkeltőnek és több tudományos intézmény is szaporodási képességeket károsító anyagnak minősítette.
A Levegő Munkacsoport sürgeti a hazai élelmiszerforgalmazó láncokat: mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy a ne forduljanak elő határérték felett szennyezett termékek az áruházaikban. A Levegő Munkacsoport a méréseket megelőzően levélben kérte a hazai szupermarketeket, hogy német és holland mintára önként vállalják, hogy csak jóval a határértékek alatt tolerálnak vegyszermaradékokat a termékeikben. A Levegő Munkacsoport megkeresésére egyetlen üzletlánc sem válaszolt.
2008-ban az Európai Unió döntéshozói elfogadták a peszticidek fenntartható használatáról szóló irányelvet, mely előírja, hogy a tagállamoknak csökkenteni kell a vegyszerek használatát a mezőgazdaságban, és mérsékelni kell az ezzel összefüggő egészségügyi és környezeti károkat. A hazai zöld szervezetek az idei, XIX. Országos Találkozójukon azt kérték az illetékes minisztériumoktól, hogy az irányelv előírásainak és az Aarhusi Egyezmény követelményeinek megfelelően készülő nemzeti cselekvési tervbe vonják be a zöld szervezetek delegáltjait. A zöld szervezetek a hazai cselekvési tervben valós, jelentős és betartatott mennyiségi növényvédőszer-csökkentési célkitűzéseket és menetrendet szeretnének látni. A zöldek kérik, hogy a jogszabály szellemének megfelelően a tervekben a lehető legnagyobb mértékben érvényesítsék a környezeti és egészségügyi szempontokat. Elengedhetetlen emellett a növényvédelmi hatóságok megerősítése és a szermaradvány-mérések számának növelése.

Háttéranyagok:
A vizsgálatról készített szakvélemény itt érhető el.

A vizsgált termékek adatai itt érhetőek el.

A bejegyzés trackback címe:

https://vegyi.blog.hu/api/trackback/id/tr791238149

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása