Floridában végzett megfigyelések szerint az íbiszek szaporodási viselkedését jelentősen befolyásolja a táplálékkal bevitt metil-higany mennyisége. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szervezetbe kerülő higany növeli a homoszexuális viselkedés gyakoriságát, azaz valószínűbbé válik a hímek egymás közötti párzása.
Peter Frederick biológus szerint már nagyon kis koncentrációban is jelentős hatásai vannak a metil-higanynak. Az már korábban is ismert volt, hogy a vegyület befolyásolja az állatok fejlődését, és csökkenti a tesztoszteron (hím nemi hormon) mennyiségét a szervezetben. A vizsgálatban résztvevőket ennek ellenére meglepte a szexuális viselkedésre gyakorolt hatás, bár az nem derült ki, pontosan milyen hatásmechanizmusa van a vegyületnek.
A kutatás során az íbiszeket a természetes környezetben lévő táplálékhoz hasonló higanyszennyezettségű táppal etették. Az állatokat négy, 20–20 hímet és tojót tartalmazó csoportba helyezték. A négy csoportból egy szennyezetlen, a másik három a környezetben mérthez hasonló 0,05–0,3 ppm higanytartalmú tápot kapott. Minél több metil-higany került egy-egy hím madár szervezetébe, annál kisebb valószínűséggel udvarolt a tojóknak, és nagyobb valószínűséggel párosodott az azonos neműekkel. A legnagyobb mennyiségű metil-higannyal etetett állatoknál harmadával kevesebb csibe kelt ki a szennyezetlen táplálékkal etetett csoporthoz képest (ez az eltérés a vizsgálatokban nem szignifikáns mértékű). A szennyező higany tehát lecsökkenti az íbiszek szaporaságát, és lehetséges, hogy más fajokra is ugyanilyen hatással bír.
A higany elsősorban a széntüzelésből, -erőművekből, a hulladékégetésből és bányászati tevékenységből származik. A kutatók szerint javítana a helyzeten, ha a környező területek hőerőműveit hatékony szűrőkkel látnák el. A vizes élőhelyeken is jelentősen megnövekedhet a metil-higany koncentrációja, mivel az oxigénhiányos mocsarakban élő baktériumok a környezetben lévő szervetlen higanyt az állatokra nézve károsabb hatású metil-higannyá alakítják. A metilezést a magasabb hőmérséklet is elősegíti, így például a floridai Everglades mocsárvilág lakói fokozottan ki vannak téve a hormonális rendszert befolyásoló anyagnak. További problémát jelent, hogy a metil-higany nem bomlik le és nem tűnik el a környezetből, legfeljebb a szennyeződés más területekre jut át, vagy más hasonlóan veszélyes anyagokká alakul.
Utolsó kommentek