Az Egészségügyi Világszervezet Rákkutatási Ügynöksége által valószínűleg emberi rákkeltőnek besorolt glifozát gyomirtót az európai hatóság nem minősítette daganatkeltőnek. Zöld szervezetek szerint az Európai Vegyianyag-ügynökség március 15-i döntésével a megkérdőjelezhető függetlenségű szervezet szőnyeg alá söpri a gyomirtó rákkeltő hatásával kapcsolatos egyértelmű bizonyítékokat. A Monsanto nevű óriáscég által kifejlesztett glifozát kimutatható a vizeletünkből és sörökből is. A mai döntés alapján viszont jó eséllyel a termőföldeken és így az ételeinkben maradhat ez a veszélyes anyag. A napokban robbant az a botrány is miszerint a Monsanto maga gyártatott tudományos cikkeket a glifozát védelmében.
A glifozát messze a legelterjedtebb gyomirtó szer a világon. Eredetileg a Monsanto fejlesztette ki, a Roundup néven forgalmazott szert. Bár manapság már számos más cég is gyártja a szert világszerte, ennek ellenére a jelenleg is hihetetlen bevételt jelent ez a szer a Monsantonak. A cég GMO stratégiájának alapja, hogy olyan növényeket fejlesztenek, melyek nem pusztulnak el a glifozát hatására. Így a génmódosított maggal együtt árusítják a glifozátot, hisz ha lepermetezik a GMO-földeket, akkor ott minden elpusztul, a génmódosított növények kivételével. A növekvő glifozátnak ellenálló rezisztens fajok miatt egyre többet kell kijuttatni e gyomirtóból, sőt ezzel párhuzamosan folyamatosan emelik a glifozát élelmiszerekben megengedhető határértékét is. Bár hazánkban tilos a GMO-termesztés, mégis a glifozát a legelterjedtebb növényvédő szer Magyarországon is.
A hihetetlen mértékű használat miatt a glifozát mindenütt jelen van a környezetünkben. 2016-os teszt szerint az összes vizsgált német sör tartalmazott glifozátot, több esetben is az ivóvízre megengedett határérték sokszorosát. Egy másik német kutatás szerint a vizsgált több mint kétezer ember 99,6%-nak kimutatható volt glifozát a vizeletéből.
A szert azonban 2016-ban az IARC (az Egészségügyi Világszervezet Rákkutatási Ügynöksége) „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolásba tette. Ezt a minősítést először a német hatóság ítélete alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) majd most az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) vonta kétségbe. Zöld szervezetek szerint március 15-i döntésével ECHA a szőnyeg alá söpri a glifozát gyomirtó rákkeltő hatásával kapcsolatos egyértelmű bizonyítékokat. A rákkeltő minősítésű növényvédő szerek nem engedélyezhetőek az EU-ban, így a mostani döntés megágyaz a szer további európai engedélyezésének.
Az ECHA függetlensége a Greenpeace szerint igencsak megkérdőjelezhető . A zöld szervezet szerint az ECHA glifozátról döntő bizottságának tagjainak egy része az ügynökség saját előírásával szembemenve is részben a vegyiparnak dolgozik, vagy intézménye alapvetően vegyipari megrendelésekből él. Ezt a Greenpeace jelezte az ECHA vezetésének, akik nem ismerték el az összeférhetetlenséget.
A napokban robbant ki az a botrány is az Egyesült Államokban, mikor is kiderült, hogy a Monsanto gyártott le cikkeket, melyet tudományos lapokban jelentek meg szakmai eredményként bemutatva, hogy a glifozát mennyire biztonságos. Egy bíróság tette közzé ezen leleplező dokumentumokat. Az amerikai hatóság az EPA szakértőit próbálták ezekkel a ’szak-cikkekkel’ lobbizni. A bíróság által közétett dokumentumokból kiderült, hogy az EPA szakértői is igencsak megosztottak voltak a glifozát biztonságával kapcsolatosan.
Petíció a glifozát európai betiltásáért - amihez EU-szerte már mintegy 500 ezren csatlakoztak: http://www.greenpeace.org/StopGlyphosate/
Utolsó kommentek