2018 nyarán jelent meg több tudósítás arról, hogy Uniós viszonylatban Románia a radonszennyeződésnek leginkább kitett országok között van. A dohányzás után a második legfőbb oka a tüdőráknak: az Európai Bizottság adatai szerint a radon kitettség. Az esetek 8-15 százalékában ennek a nemesgáznak tulajdonítható. Különösen veszélyessé akkor válik, ha radioaktív bomlástermékei megtapadnak a levegőben található kis szálló részecskéken, majd a tüdő falán maradnak és ott sugároznak és így okoznak károsodást.
A radon kerülhet a lakjásunkba a talajból, a salak feltöltésből, de az az építkezési anyagok is sugározzák, illetve a fürdőszobában keletkező gőzben is lehet.
Sajnos, ahogy Magyarországon, úgy Romániában sincs érdemi felmérés, vizsgálat a lakosságot ért kitettségre. Így megfelelő intézkedések sincsenek a kockázatok csökkentésére. Amit addig is tehetünk, próbáljunk méréseket megrendelni (például: http://radsafetyzone.com/)
Amit addig is megtehetünk, az a rendszeres szellőztetés, amivel a radon mennyisége csökken a lakásunkban, épületeinkben.
Utolsó kommentek