A Haifai Egyetem által vezetett kutatócsoport olyan vegyületet talált, amelyek gátolja a szúnyogok peterakását. A vizsgált anyagot a vízi ragadozó állatok bocsátják ki, amit érzékelve a nőstény szúnyogok biztonságosabb helyet keresnek utódaik számára.
A kutatók szerint a vegyületet a tenyészőhelyekre kijuttatva csökkenthető lenne a kikelő szúnyoglárvák száma.
Az már régebben ismert volt a biológusok számára, hogy a szúnyogok érzékelik az utódaikat fogyasztó egyes rovarokat, de eddig nem sikerült megtalálni a hatást kiváltó vegyületet.
A vizsgálatok során meghatározták egy hanyattúszó-poloska faj (Notonecta maculata) által kibocsátott különféle vegyületeket. A szabadtéri kísérletekben két olyan vegyületet találtak, melyek jelenléte esetén a szúnyogok nem rakták le a petéiket. Ha egyszerre juttatták ki a két anyagot, akkor azok fokozták egymás riasztó hatását.
A riasztó vegyület kijuttatása esetén a nőstény szúnyogok nagyobb része pusztulna el petézés előtt, mivel nehezebben találnának „biztonságos” peterakó helyet. Tapasztalatok alapján a kifejlett szúnyogoknál minden nap 20 százalékos az elhullási arány. Azokon a helyeken, melyek petézésre alkalmasak maradnak, nagyobb számú lárva fejlődik, így azok a konkurencia miatt gyengébben fejlődnének, nagyobb arányban pusztulnának el.
A vizsgálatot végző kutatók szerint a szúnyogok elleni védekezésben három egymásra épülő lehetőség van: megakadályozni a szaporodó helyek felkeresését, a kifejlett egyedek hatósági (vegyszeres) elpusztítása, illetve az egyéni védekezés (zárt térben tartózkodás, riasztószerek alkalmazása). Megemlítették még a lárvák pusztítására alkalmas Bacillus thuringiensis baktériumkészítményt is.
A kutatócsoport szerint az általuk azonosított vegyületek segítségével olcsón és környezetkímélően lehet védekezni a szúnyogok ellen.
A Haifai Egyetem sajtóközleménye itt érhető el.
(University of Haifa)
Utolsó kommentek