A számos termékben használt, ismerten hormonkárosító triklozánt több termékcsoportból: így ruhákból, bőr, gumi termékekből és festékekből tiltotta ki az Európai Unió. A korlátozás 12 hónap múlva lép csak életbe és sajnos sok további termékben, mint például fogkrémekben, és kézmosókban továbbra is használható lesz ez a kockázatos anyag.
Az uniós biocid felülvizsgálat során esett ki a használható anyagok sorából ezen kemikália, mivel egyetlen cég sem próbálkozott a problémás vegyszer engedélyeztetésével. Pár éve még számos ruhatermékbe, például zoknikba tették rendszeresen ezt az antibakteriális hatású anyagot. Sajnos a triklozán továbbra is engedélyezett emellett élelmiszer tároló műanyagokban is. A triklozán ezekkel a termékekkel bejut az emberi szervezetbe (szájon, száj-nyálkahártyán vagy a bőrön keresztül) és felhalmozódik.
A szervezetbe jutó triklozán, bár akut módon nem mérgező, hosszú távon már egészen alacsony koncentrációban is súlyosan károsíthatja az egészséget. A triklozánról több tanulmány is bizonyította, hogy megzavarja az élőlények hormonháztartását: gátolja a férfi és a női nemi hormonok működését, és hatással lehet a magzat növekedésére és fejlődésére is, továbbá károsítja a pajzsmirigy működését. Egyes kutatások összefüggésbe hozták egyes daganatos betegségekkel, fejlődési rendellenességekkel és májkárosodással is a triklozán kitettséget. A fogkrémben található triklozán külön kockázatot jelent, mert elpusztíthatja a szájflóra, lenyelve pedig a bélflóra hasznos baktériumait. 2012-ben nyilvánosságra hozott új vizsgálatok felhívták arra a figyelmet, hogy a triklozán károsítja az izmok működését. Egy Európai Uniós vizsgálat szerint a baktériumok genetikai állományába beavatkozva, szuperrezisztens baktériumok kialakulását okozza.
A triklozánt már korábban is az EU pár területen korlátozta, pl. biocid (rovarirtó, szabadtéri fertőtlenítő, stb.) termékekben (2010/675/EU). Mivel több USA állam is fontolgatja a termék korlátozását az egyesült államokbéli hatóság az FDA is tövábbi vizsgálatokat tervez. Dánia, Norvégia és Svédország majd Finnország már 2000-2001-ben kiadott egy triklozánnal kapcsolatos fogyasztói útmutatót. Az öt svéd kormányzati szerv felhívta a fogyasztók figyelmét arra, hogy az antibakteriális hatóanyagú tisztítószerek nem működnek jobban, mint azok a termékek, amelyek nem tartalmaznak ilyen hatóanyagokat.
További cikkek a triklozánról:
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/triklozan-lassan-hato-mereg-kozmetikumokban
Utolsó kommentek