Orosz fiúknál tapasztalták, hogy akiknek szervezetében az átlagosnál lényegesen magasabb az olyan klórozott vegyületek koncentrációja, mint például a dioxinok vagy a poliklórozott bifenilek (PCB), gyengébb testfelépítésűek, mint kortársaik.
Az amerikai Harvard School of Public Health vizsgálatai szerint a legnagyobb szennyezésnek kitett fiúk átlagosan 2–3 cm-rel alacsonyabbak, testtömegindexük (BMI) pedig 2 ponttal kisebb, azaz soványabbak a környezetükben élő legkisebb szennyeződésnek kitettekénél. A kutatók még nem ismerik pontosan a vizsgált vegyületek hatásmechanizmusát, de a feltételezések szerint a dioxinok a növekedésért felelős gének működését, a PCB-k pedig a pajzsmirigyhormonok szabályozását befolyásolják.
A hároméves időszakban összesen ötszáz 8-9 éves fiút vizsgáltak meg a Volga-folyó közelében fekvő Chapaevsk városban. A kutatás vezetője, Jane Burns szerint meglepőek voltak az eredmények, melyek azonban egybevágtak a korábbi kutatások megállapításaival. A kutatók megemlítették, hogy a felmérés során megvizsgált fiatalok egy vegyi üzem közelében éltek, így a mérgező anyagoknak való kitettségük lényegesen magasabb a fejlett országokban élőkénél.
A PCB-k gyártását 1979-ben szüntették be, azonban a korábban kezelt tárgyakból még hosszú ideig a környezetbe került a nehezen lebomló vegyület, melynek szervezetbe kerülése feltételezhetően növeli a daganatos megbetegedések vagy a cukorbetegség kialakulásának esélyét is.
Utolsó kommentek